Hoppa till sidans innehåll

2018/2019 Tävlingsresultat


Resultat tävlingar säsongen 2018/2019

Här hittar du individuella tävlingsresultat ock kommande tävlingar från B-nivå och uppåt på Skatesedens hemsida och här hittar du alla kommande tävlingar på Indta.

2019

ELITSERIEN

Vätterskäret 

Magdalena Fors 6:a score 79,06

 

Solna Challange cup 2-3/2

Magdalena Fors 5:a score 79,29

 

DM Isrosen i Sollentuna 12-13/1

Embla Bergström 15:e score 68,76

 

A-TÄVLINGAR

Leif G's Pokal i Tibro 30-31/3

Celine Christiansson 7:a score 65,31

 

VFKK Kristallen

Ungdom 13 A, 18 åkare
Celine Christiansson 2:a score 61,67
Sofia Wickström 3:a score 53,53

Ungdom 15 A, 13 åkare
Tanya Balaprakash 6:e score 62,11
Elsa Lennartsson 9:e score 59,11

Junior A, 19 åkare
Embla Bergström 6:a score 77,51
Tilde Eklöf 18:e score 40,02

 

DM Stockholm

Minior A, 11 åkare
Ella Svärling Löfgren 5:a score 27,90

Ungdom 13 A, 40 åkare
Celine Christiansson 8:a score 68,29

Ungdom 15 A, 24 åkare
Magdalena Fors 1:a score 79,72
Tanya Balaprakash 13:e score 59,89
Elsa Lennartsson 14:e score 57,68

 

LKF Trofén Linköping

Minior A
Ella Svärling Löfgren 5:a score 30,66
Melanie Toivola 6:a score 30,51

 

Björkcupen i Umeå 5-6/1

Ungdom 13 A, 14 åkare 
Claire Zhang 4:a score 59,27
Celine Christansson, DNS

Junior A, 20 åkare  
Embla Bergström 7:a score 77,45

 

B-TÄVLINGAR

Älta Cupen 9-10/3

Minior B
Grupp Gul
Stella Perz 13:e score 17,54

Grupp Röd
Tuva Storåkers 4:a score 19,73
Nellie De Angelis Mc Gregor 10:a score 17,26

Ungdom 13 B
Grupp 1
Beatrice Karlsson Wolpher 4:a score 20,53
Julia Fikus 6:a score 19,34
Sabina Karlsson Wolpher 11:a  score 15,54

Grupp 2
Felicia Li 2:a score 22,40
Emily Jondal 6:a score 21,57
Alisa Grabovich 24:a score 13,00

Ungdom 15 B2
Assal Soumeh Gamboa 5:a score 20,44

 

Isidor 9-10/2

Ungdom 13 B
Grupp Blå
Emily Jondal 3:a score 26,18
Felicia Li 5:a score 24,00
Alisa Grabovich 23:a score 14,97

Grupp Röd
Beatrice Karlsson Wolpher 1:a score 23,94
Sabina Karlsson Wolpher 6:a score 20,26
Julia Fikus 12:a score 17,64

Ungdom 15 B:2
Assal Soumeh Gamboa 5:a socore 20,23

 

Sveatrofén 19-20/1

Ungdom 13 B
Grupp 1
Emily Jondal 2:a score 24,62
Felicia Li 12:a score 19,22
Gemma Brine 13:e score 18,61

Grupp 2
Beatrice Karlsson Wolpher 2:a score 21,64
Sabina Karlsson Wolpher 4:a score 21,28
Julia Fikus 7:a score 19,60

Minior B 
Nellie Mc Gregor 8:a score 20,07
Stella Perz 11:a score 19,28
Tova Storåkers 25:a score 15,80

 

STJÄRNÄVLINGAR

Länna Sport Trofén, Haninge 9-10/3

Minior C 
Florence Berger
Kiara Brine
Julia Steiner
Louisa Lindberg
Rosemary Mc Gregor
Ellen Toivola

U13 C
Alma Bozzo

 

EIF stjärnan 9-10/2 Enebyberg

Minior C
Kiara Brine
Julia Steiner
Alexandra Gadelius
Florence Berger

 

Salemstjärnan 26-27/1

Minior C
Kiara Brine
Julia Steiner
Ellen Toivola Henriksson
Alexandra Gadelius
Florence Berger

 

 

2018

SM i Karlskrona

Ungdom 15 A, 18 åkare
Magdalena Fors score 77.87

 

ELITSERIEN

Engergihoppet i Ulircehamn

Ungdom 15 A
Magdalena Fors 5:a score 78.82

Ungdom 13 A
Claire Zhang 23:e score 58.12

 

Istrofén i Enköping 13/14/10

Ungdom 15 A / Elit
Magdalena Fors 10:a score 72.21

 

Luleåcupen 8-9/9

Ungdom 15 A/ Elit, 27 åkare
Magdalena Fors 5:a score 75.31

Ungdom 13 A / Elit, 23 åkare
Claire Zhang 22:a score 51.69

 

2018

A-TÄVLINGAR

HIQ cupen den 8-9/12 i Lerum

Juniorer A, 25 åkare
Embla Bergström 18:e score 77,66

Ungdom 15 A, 17 åkare 
Tanya Balaprakash 10:e score 64,08
Elsa Lennartsson 13:e score 60,83

Ungdom 13 A, 12 åkare
Celine Christiansson 5:a score 60,00

 

Älta trophy den 24-25/11 i Älta

Ungdom 15 A, 13 åkare 
Tanya Balaprakash 6:e score 59,34
Elsa Lennartsson 8:e score 56,72

Ungdom 13 A, 18 åkare
Claire Zhang 5:a score 59,72

 

Oxen cup den 27-28/10 i Mariestad

Juniorer A, 23 åkare
Embla Bergström 14:e score 73,36

Ungdom 15 A, 20 åkare
Tanya Balaprakash 8:e score 61,20
Elsa Lennartsson 9:e score 61,20

 

Tyresöcupen 15-16/9

Ungdom 13 A, 25 åkare
Claire Zhang 3:a score 62,63

 

 

2018

KLUBBTÄVLINGAR 

Länna Sport Pokalen 1-2/12 i Haninge

Ungdom 13 B
Grupp 1
Emily Jondal 3:a score 24.25
Felicia Li 5:a score 22.96
Gemma Brine 14:e score 18.12
Alisa Grabovich 23:a score 15.05

Grupp 2
Sabina Karlsson Wolpher 7:a score 19,64
Beatrice Karlsson Wolpher 9:a score 17.48
Julia Fikus 10:a score 16,47

Ungdom 15 B2
Sandra Matsson 14:e score 17,43

 

Österskäret 10-11/11 i Åkersberga

Minior B
Ella Svärling Löfgren 1:a score 27.07
Melanie Toivola Henriksson 2:a score 26.05
Tuva Storåkers 6:a score 21.37
Nellie De Angelis McGregor 8:a score 20.80
Stella Perz score 15.94

Ungdom 13 B
Emily Jondal 6:a score 20.54
Sabina Karlsson Wolpher 8:e score 20.40
Felicia Li 9:a score 20.21
Beatrice Karlsson Wolpher 14:e score 19.02
Gemma Brine 24:e score 15.02

Junior B1
Sophie Zhang 9:a socore 35.96

 

Roslagstrofen 13-14/10 Viggbyholm, Täby

Minior B
Melanie Toivola Henriksson 1:a score 25,88
Ella Svärling Löfgren score 23,28
Tuva Storåkers 8:a score 18,29
Nellie De Angelis McGregor 10:a score 17,52

Ungdom 13 B
Grupp 1
Emily Jondal 5:a score 21,38
Felicia Li 8:a score 20,01
Alisa Grabovich 17:e socore 10,80

Grupp 2
Stella Steen 1:a score 22,80
Isabelle Rimsby 5:a score 18,86
Julia Fikus 8:a score 18,51
Sabina Karlsson Wolpher 13:e score 17,66
Gemma Brine 16:e score 16,13
Beatrice Karlsson Volpher 15,25

Ungdom 15 B1
Sandra Mattson 16:e score 17,77

 

 

2018

STJÄRNTÄVLINGAR

Solnastjärnan den 17-18/11 i Solna

Minior C
Julia Steiner
Alexandra Gadelius
Kiara Brine
Ellen Toivola Henriksson
Florence Berger

 

Monsterstjärnan den 20-21/10 i Sollentuna

Minior C
Julia Steiner
Alexandra Gadelius
Kiara Brine
Ellen Toivola Henriksson
Florence Berger

 

Sveatrofen 19-20/1

Isidor 9-10/2

Älta 8-10/3

Uppdaterad: 16 DEC 2018 23:02 Skribent: Marika Brine
Epost: Adressen Gömd

På gång i Viggbyholms Konståkning

Skridskoskola
1-dagars: Söndag 11.30-12.20
2-dagars: Onsdag 17.00-17.50 samt söndag 11.45-12.15 (mark) 12.30-13.20 (is)
Vi tar in löpande i mån av plats - alltid en gratis provapå träning!

Träningsgruppen och vuxengruppen har börjat sin säsong så anmäl dig via respektive gruppsidan

 

Följ oss på Faceboo

 

Följ oss på Instagram

Postadress:
Viggbyholms IK - Konståkning
Box 4051
18304 Täby

Besöksadress:
Vaktgränd 7
18304 Täby

Kontakt:
Tel: 087563380
E-post: This is a mailto link

Se all info